London Borough of Barnet

Results

Local election results

View pages in this section

Local election results - 22 May 2014

Overall seats for Local election May 2014
Conservative Labour Liberal Democrats
Seats 32 30 1

Final results correct colours

Local election results 22 May 2014- Brunswick Park
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
BEETON Sandra Janet Liberal Democrats 270
IOANNIDIS Andreas Labour Party candidate 1944 (elected)
JAVES Howard Thomas Charles Green Party 499
LEVINE Kathy Labour Party Candidate 1951 (elected)
OTTEN Sakura Georgina Liberal Democrats 168
RITSON Jennifer Wendy Liberal Democrats 218
ROWE James Labour Party Candidate 1820
RUTTER Lisa Conservative Party Candidate 1899 (elected)
SAVVIDES Antonis Conservative Party Candidate 1742
TAMBOURIDES Andreas Conservative Party Candidate 1876

Local election results 22 May 2014- Burnt Oak
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
ALABI Bidemi Independent 328
CONNOLLY John Joseph Conservative Party Candidate 854
CURATI Maggie Green Party 447
FARRIER Claire Labour Party Candidate 2622 (elected)
GURUNG Lachhya Conservative Party Candidate 889
IWI Diana Cecily Liberal Democrat 242
KARNANI Richa Conservative Party Candidate 651
KIYINGI Yahaya Dumba Liberal Democrat 152
NAQVI Ammar Labour Party Candidate 2177 (elected)
O-MACAULEY Charlie Labour Party Candidate 2223 (elected)
ROBERTS Michael Charles Liberal Democrat 286

Local election results 22 May 2014- Childs Hill
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
AJAKAIYE Ade Labour Party Candidate 1408
COHEN Jack Bernard Liberal Democrat 1509 (elected)
DAVIES Jonathan Maurice Liberal Democrat 1198
GROVER Rohit Roshyan Conservative Party Candidate 1500
HENRY Charlotte Alexandra Liberal Democrat 1222
MARASCO Francesco Edoardo Green Party 501
PATEL Nila Labour Party Candidate 1381
RYDE Shimon Conservative Party Candidate 1544 (elected)
SMITH Andrew Labour Party Candidate 1463
ZINKIN Peter Conservative Party Candidate 1536 (elected)

Local election result 26 June 2014 - Colindale
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
AKWAEZE Nneka Conservative Party Candidate 501
BASKIN John Jeffrey UK Independence Party (UKIP) 347
BOKAEI Golnar Conservative Party Candidate 420
CORNEY Victor Peter Edward Liberal Democrat 90
CURATI Maggie Green Party 130
ESTERMANN Daniel Liberal Democrat 133
KHAN Khalid UK Independence Party (UKIP) 268
MARASCO Francesco Green Party 108
NARENTHIRA Nagus Labour Party Candidate 2190 (Elected)
NEWBY Andrew John Green Party 114
NICHOLSON William John Conservative Party Candidate 466
RYAN Barry UK Independence Party (UKIP) 309
SARGEANT Gill Labour Party Candidate 2088 (Elected)
WARSAME Sabriye Halane Liberal Democrat 87
ZUBAIRI Zakia Labour Party Candidate 2015 (Elected)



Local election results 22 May 2014- Coppetts
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
AKHAVAN Mehdi 163
BOO Enrique Manuel Liberal Democrats 197
BULLEN David Lewis Liberal Democrats 218
BUNTING Edward Green Party 544
BUNTING Rebecca Green Party 640
COAKLEY WEBB Pauline Labour Party Candidate 2201 (elected)
GREEN Lorna Conservative Party Candidate 1355
NEWBY Andrew John Green Party 469
NICOLAIDES Andreas Conservative Party Candidate 1277
PATEL Reema Labour Party Candidate 2179 (elected)
REES Melvyn Kurt Liberal Democrats 153
RAWLINGS Barry Labour 2256 (elected)
SALINGER Kate Conservative Party Candidate 1517

Local election results 22 May 2014- East Barnet
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
AITKEN Roger Leo Green Party 638
CHALLICE Rebecca Labour Party Candidate 2108 (elected)
COHEN Philip Labour Party Candidate 1993 (elected)
EVANGELI Barry Conservative Party Candidate 1894
GILTINANE Joe Anthony Liberal Democrats 173
PRESSLAND Kevin Raymond Green Party 505
RAMS Robert Conservative Party Candidate 1820
ROBERTS Deborah Elizabeth Liberal Democrats 194
TAMBOURIDES Joanna Conservative Party Candidate 1873
UMBO Eileen Mary Liberal Democrats 175
VARVARIDES Pennie Green Party 576
WILLIAMS Laurie Labour Party Candidate 2044 (elected)

Local election results 22 May 2014- East Finchley
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
ARRAM Joyce Muriel Liberal Democrats 410
DAVIS Malcolm Brian Liberal Democrats 310
GUPTA Anshul Conservative Party Candidate 988
LYNCH Noel Thomas Green Party 640
MAUND Alan Roy Conservative Party Candidate 988
MELLOWS David Harold Green Party 602
MITTRA Arjun Kumar Labour Party Candidate 2565 (elected)
MOORE Alison Labour Party Candidate 2711 (elected)
NORMAN Stephen Paul Howard Green Party 606
OR-BACH Alon Labour Party Candidate 2201 (elected)
STEPANENKO Stepan Conservative Party Candidate 1013
WATKINS Millicent Joan Liberal Democrats 248

Local election results 22 May 2014- Edgware
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
ABELES Aliza Miriam Liberal Democrat 446
ABELES Elias Pinkas Liberal Democrat 410
GORDON Brian Colin Conservative Party Candidate 2732 (elected)
HALE Raymond Labour Party Candidate 1140
HART Helena Diane Conservative Party Candidate 2369 (elected)
JOHNSON Geoffrey Labour Party Candidate 1155
JOHNSON Julie Labour Party Candidate 1180
MARGOLIS Catherine Alexandra Green Party 474
OLLIER Alexander Timothy Matthew Liberal Democrat 169
SCANNELL Joan Conservative Party Candidate 2182 (elected)

Local election results 22 May 2014- Finchley Church End
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
BAGLEY Janet Catherine Labour Party Candidate 1257
DARRER Diana Douglas Liberal Democrats 305
GREENSPAN Eva Conservative Party Candidate 2571 (elected)
HOYLE Sarah Jane Liberal Democrats 267
KUMAR Vedantha Green Party 512
LATIF Amir UKIP 365
MCGUIRK Mary Patricia Labour Party Candidate 1192
OLD Graham Douglas Conservative Party Candidate 2284 (elected)
THOMAS Daniel Clive Conservative Party Candidate 2197 (elected)
WALSH Mike Labour Party Candidate 1201
YARWOOD Sheila Ruth Liberal Democrats 222

Local election results 22 May 2014- Garden Suburb
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
AKBIYIK Altan Richard Liberal Democrats 358
BARBER Stephen David Liberal Democrats 347
BROWN Ruth Labour Party Candidate 1101
DE SOUZA Romola Green Party 645
GOLDBERG Nick Labour Party Candidate 1110
LUSHER Peter Anthony Liberal Democrats 382
MARSHALL John Leslie Conservative Party Candidate 2689 (elected)
ROZENBERG Gabriel Simon Conservative Party Candidate 2560 (elected)
SEAL Daniel Conservative Party Candidate 2539 (elected)

SUTHERLAND Romin

Labour Party Candidate 943

Local election results 22 May 2014- Golders Green
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
COHEN Dean Simon Benjamin Conservative Party Candidate 2423 (elected)
COHEN Melvin Conservative Party Candidate 2302 (elected)
COHEN Ruth Liberal Democrats 246
CONCEPCION Charlene Green Party 369
EATWELL Eddie Liberal Democrats 126
HARVEY Charles Labour Party Candidate 1024
MORRISSEY Honora Liberal Democrats 156
O`HALLORAN Sue Labour Party Candidate 885
RADICE Louisa Catherine Green Party 314
ROBINSON Margot Labour Party Candidate 900
THOMPSTONE Reuben Francis Conservative Party Candidate 1831 (elected)
WARD Adele Green Party 330

Local election results 22 May 2014- Hale
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
CEASAR Nicolas James Alexander Green Party 536
CREIGHTON James Malcolm Liberal Democrat 297
DAVEY Tom Conservative Party Candidate 2178 (elected)
GOODMAN Michael Ronald Liberal Democrat 335
JACOBS Geoffrey Alan Liberal Democrat 243
JEANMAIRE Pierre Labour Party Candidate 1994
LYONS Kitty Labour Party Candidate 2019 (elected)
LYONS Roger Labour Party Candidate 1870
RAYNER Hugh Robert Conservative Party Candidate 2155 (elected)
SIMBERG Elliot Keith Conservative Party Candidate 2010

Local election results 22 May 2014- Hendon
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
BEERE David Labour Party Candidate 1191
BRAUN Maureen Conservative Party Candidate 2015 (elected)
FESZCZUR Henryk Piotr Liberal Democrat 243
FINN Anthony Harvey Conservative Party Candidate 2128 (elected)
MOLEMAN Jason Martin Liberal Democrat 280
MONAGHAN Andy Green Party 390
MONTAGUE Ruth Labour Party Candidate 1113
ROOTS Gerrard Emlyn Labour Party Candidate 1165
RYAN Barry UK Independence Party (UKIP) 420
SHOOTER Mark Richard Conservative Party Candidate 2087 (elected)
WAKEFIELD Charles Peter Liberal Democrat 180

Local election results 22 May 2014- High Barnet
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
FLETCHER Phil Green Party 973
GIBSON Jane Irene Gooding Liberal Democrats 631
HARDING Phil Labour Party Candidate 1209
HAYLETT Marianne Labour Party Candidate 1188
HOOKER Sean Liberal Democrats 705
LAWSON Valerie Green Party 828
LEVINE Paul Labour Party Candidate 1052
LONGSTAFF David Conservative Party Candidate 2161 (elected)
MACDONALD Duncan Colin Liberal Democrats 859
PERRY Bridget Conservative Party Candidate 2152 (elected)
POPPY A.M. Green Party 922
PRENTICE Wendy Conservative Party Candidate 2171 (elected)

Local election results 22 May 2014- Mill Hill
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
CLAYTON Rolf Independent 371
DAVIES Jeremy Edwin Liberal Democrat 721
DUSCHINSKY Val Conservative Party Candidate 1936 (elected)
FRANCOME Colin Labour Party Candidate 1229
HANDLEY Deborah June Labour Party Candidate 1264
HART John Robert Conservative Party Candidate 2058 (elected)
HILL Alasdair Liberal Democrat 512
ILOTT Luke Alexander Green Party 282
JOHN Sian Bassett Labour Party Candidate 1231
JONES George Alfred UK Independence Party (UKIP) 731
KHATRI Sury Conservative Party Candidate 1864 (elected)
LEES Michael John Liberal Democrat 470
RUSTIN Barbara Green Party 495
WILLIAMS David Gustave Green Party 228

Local election results 22 May 2014- Oakleigh
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
BARKER Rachel Labour Party Candidate 1075
BRADBURY Pamela Labour Party Candidate 1110
CLAYTON Philip Left Unity 107
CUTTING Richard Granville Green Party 436
FINLAYSON Jon Liberal Democrats 239
FITZGERALD Gerard Edward Liberal Democrats 188
HODGE Leonie Gabrielle Liberal Democrats 187
KAYE Victor UK Independence Party (UKIP) 498
NEWBY Daniel Ashley Green Party 370
RAJPUT Sachin Conservative Party Candidate 1899 (elected)
SALINGER Brian Conservative Party Candidate 1935 (elected)
SHAPIRO Gideon Green Party 317
SHARMA Parmodh Labour Party Candidate 936
SOWERBY Stephen Conservative Party Candidate 1826 (elected)

Local election results 22 May 2014- Totteridge
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
AULD Ash Green Party 464
COLE Michael Maurice Liberal Democrats 256
COLEMAN Brian John 265
CORNELIUS Alison Conservative Party Candidate 2210 (elected)
CORNELIUS Richard Conservative Party Candidate 2147 (elected)
GOTTSCHE Sheila Liberal Democrats 212
FRASER Keith UKIP 494
HENEGHAN Deborah Labour Party Candidate 1048
LINSKEY George Spencer 137
LYVEN Donald Labour Party Candidate 912
PARKINSON Richard Horrox Green Party 363
PERSAD Robert Labour Party Candidate 798
STOCK Caroline Conservative Party Candidate 2090 (elected)
TURNER Janice Liberal Democrats 320

Local election results 22 May 2014- Underhill
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
BARTON James Conservative Party Candidate 1637
BASKIN John Jeffrey UK Independence Party (UKIP) 1016
EDWARDS Paul Labour Party Candidate 2078 (elected)
GILBERT Alexander Lee Liberal Democrats 232
LAUGHTON Dawn Green Party 550
MANALO Maria Christine Liberal Democrats 170
NATELSON Solomon Oliver Green Party 344
QUIGLEY TURNER Rowan Conservative Party Candidate 1429
ROBERTS Tim Labour Party Candidate 1889 (elected)
STERN Jonty Liberal Democrats 162
SUBRAMANIYAM Michael Conservative Party Candidate 1264
THEODOROU Gina Green Party 525
TREVETHAN Amy Labour Party Candidate 1950 (elected)

Local election results 22 May 2014- West Finchley
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
ANDERSON Ted UK Independence Party (UKIP) 407
CHALMERS John Alexander Liberal Democrats 238
DIAS Shaun Conservative Party Candidate 1367
FINLAY Ronald Adrian Liberal Democrats 206
HOUSTON Ross Semple Labour Party Candidate 2214 (elected)
LANDERYOU Rita Iris Liberal Democrats 262
LONGFIELD Myles Conservative Party Candidate 1292
MCGUIRK Kath Labour Party Candidate 2113 (elected)
OWEN Nina Bryony Green Party 550
RILEY Tim Green Party 440
TENNAKOON Ajantha Tharindra Kumari Conservative Party Candidate 1067
TIERNEY Jim Labour Party Candidate 2141 (elected)

Local election results 22 May 2014- West Hendon
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
BUNTING Sara Handley Green party 300
EMERY James Henry Liberal Democrat 163
EMERY Pearl Elsie Liberal Democrat 172
GREEN Miriam Rivkah Green Party 292
HETTIARACHCHI Saira Conservative Party Candidate 1488
IVE David Liberal Democrat 163
KAY Devra Labour Party Candidate 1769 (elected)
LANGLEBEN Adam Labour Party Candidate 1794 (elected)
MANN Brian Conservative Party Candidate 1459
MURRAY-LEONARD Adrian Peter UK Independence Party (UKIP) 445
SAMUEL Ben Green Party 307
SLOCOMBE Agnes Celestine Labour Party Candidate 1747 (elected)
SODHA Ansuya Conservative Party Candidate 1357

Local election results 22 May 2014- Woodhouse
Name of candidate Description (if any) Number of votes recorded
ALAM Nurul Conservative Party Candidate 1318
BURNS David Hillel Green Party 543
BURSTEIN Diane Green Party 604
COOKE Geof Labour Party Candidate 2287 (elected)
DEPALA Mukesh Harilal Conservative Party Candidate 1350
HIGGINS Mark Edward Conservative Party Candidate 1442
HUTTON Anne Cecilia Labour Party Candidate 2348 (elected)
KHAN Karl UK Independence Party (UKIP) 551
MCKINNELL Pauline Ann Liberal Democrats 211
MURPHY Ian Victor Liberal Democrats 218
SCHNEIDERMAN Alan Labour Party Candidate 2067 (elected)
SMITH Lisa Marie Liberal Democrats 193
VASWANI Gardi Green Party 471


  1. You are here: Local election results
  2. European Parliamentary election results

Electoral Registration Office (ERO)

Address:
North London Business Park (NLBP), Oakleigh Road South, London N11 1NP

Tel: 020 8359 5577

Fax: 0870 889 6815