Loading, please wait

Local Government Elections Results 2018

Brunswick Park
Surname First Name Description Votes
Depala Mukesh Harilal The Conservative Party Candidate 2362
Enderby Clareine Liberal Democrats 321
Farbey David Samuel Green Party 443
Hughes Michael James Liberal Democrats 263
Levine Kathy Labour Party (Elected) 2369
Magoba Clement Labour Party 2184
Palmer Andy Labour Party 2293
Rutter  Lisa The Conservative Party Candidate (Elected) 2517
Seger Roy Liberal Democrats 221
Weeden-Sanz Roberto The Conservative Party Candidate (Elected) 2586
Burnt Oak
Surname First Name Description Votes
Aaron Jack Oliver The Conservative Party Candidate 985
Conway Sara Tracey Labour Party (Elected) 2440
Dragomirova Ekaterina Tsenkova The Conservative Party Candidate 755
Marks Robin Christopher Liberal Democrat 253
Naqvi Ammar Labour Party (Elected) 2320
O-Macauley Charlie Labour Party (Elected) 2321
Richer Nicole Alison The Conservative Party Candidate 892
Samuel Ben Green Party 364
Watkins Millicent Liberal Democrat 187
Zahed Mosa Liberal Democrat 129
Childs Hill
Surname First Name Description Votes
Clarke Anne Marie Bates Labour Party (Elected) 2224
Cohen Jack Bernard Liberal Democrat 1279
Ferguson Jemma Louise Green Party 406
Gearson Vanessa Rosa The Conservative Party Candidate 2222
Palmer Susette Sandra Liberal Democrat 1126
Pate Lisa Marie Labour Party 2080
Patel Sachin Liberal Democrat 876
Ryde Shimon The Conservative Party Candidate (Elected) 2262
Young Nigel Herbert Labour Party 1877
Zinkin Peter John Louis The Conservative Party Candidate (Elected) 2243
 
Colindale
Surname First Name Description Votes
Ezimako Jethro The Conservative Party Candidate 1005
Gupta Anshul The Conservative Party Candidate 879
Hargreaves Nicola Louise Liberal Democrat 415
Matenaers Christian Alexander Liberal Democrat 375
Mnili Sabah The Conservative Party Candidate 818
Mukadam Mubin Liberal Democrat 222
Narenthira Nagus Labour Party (Elected) 3121
Sargeant Gill Labour Party (Elected) 2912
Zubairi Zakia Labour Party (Elected) 2831
Coppetts
Surname First Name Description Votes
Coakley Webb Pauline Veronica Mary Labour Party (Elected) 2767
Cohen Daniel Benjamin The Conservative Party Candidate 1358
Hughes Julia Kate Liberal Democrats 493
Ollier Alexander Timothy Liberal Democrats 401
Patel Reema Labour Party (Elected) 2793
Rawlings Barry John Labour Party (Elected) 2778
Rees Melvyn Kurt Liberal Democrats 381
Skeja Anila The Conservative Party Candidate 1247
Stewart Luke Kieran The Conservative Party Candidate 1300
East Barnet
Surname First Name Description Votes
Bullen David Lewis Liberal Democrats 323
Byers Felix Alexander The Conservative Party Candidate (Elected) 2429
Cohen Philip John Labour Party 2399
Cooper Jo Labour Party (Elected) 2509
Curati Margaret Green Party 498
Finlayson Jon Liberal Democrats 339
Hooker Sean James Liberal Democrats 302
Pavanakumar Pavan The Conservative Party Candidate 2310
Pearce Anne Marie Denise The Conservative Party Candidate 2365
Williams Laurie Labour Party (Elected) 2509
 
East Finchley
Surname First Name Description Votes
Arram Joyce Muriel Liberal Democrats 545
Farrier Claire Labour Party (Elected) 3151
Gheasuddin Adam The Conservative Party Candidate 1073
Iwi Diana Cecily Liberal Democrats 377
Lynch Noel Thomas Green Party lead candidate 416
Marks Lucy The Conservative Party Candidate 1176
McKinley James David The Conservative Party Candidate 1123
Mellows David Harold Green Party 287
Mittra Arjun Kumar Labour Party (Elected) 3158
Moore Alison Labour Party (Elected) 3094
Norman Stephen Paul Howard Green Party 313
Stern Jonathon Abner Liberal Democrats 351
Edgware
Surname First Name Description Votes
Barber Stephen David Liberal Democrat 273
Bilbow Andrea Lesley Labour Party 1311
Dhanani-Sumaria Kunal Green Party 407
Ferrero Tijera Jose-Angel Liberal Democrat 252
Freedman Linda Margot The Conservative Party Candidate (Elected) 3370
Gordon Brian Colin The Conservative Party Candidate (Elected) 3567
Khnifess Amir Labour Party 1077
Manalo Maria Liberal Democrat 268
Scammell Jordan Caileigh Labour Party 1019
Wardle Sarah Jane The Conservative Party Candidate (Elected)  3289
 
Finchley Church End
Surname First Name Description Votes
Greenspan Eva The Conservative Party Candidate (Elected) 3429
Grocock Jennifer Anne The Conservative Party Candidate (Elected) 3192
Heneghan Debs Labour Party 1161
Jackman Frank John Liberal Democrats 580
Landeryou Rita Iris Liberal Democrats 636
Salmon Joel Daniel Labour Party 1141
Thomas Daniel Clive The Conservative Party Candidate (Elected) 3050
Wakefield Charles Peter Liberal Democrats 517
Walkden Karen Sarah Labour Party 1200
Garden Suburb
Surname First Name Description Votes
Davies Jonathan Maurice Liberal Democrats 578
Dearden James Oliver Liberal Democrats 636
Gostyn Penelope Ruth Liberal Democrats 583
Grover Rohit Roshyan The Conservative Party Candidate (Elected) 3376
Levin Ruth Tanya Labour Party 880
Mackay Ben Labour Party 815
Marshall John Leslie The Conservative Party Candidate (Elected) 3481
McGuirk Mary Patricia Labour Party 854
Rozenberg Gabriel Simon The Conservative Party Candidate (Elected) 3442
Scott Halls Rachel Green Party 460
Golders Green
Surname First Name Description Votes
Akbiyik Altan Richard Liberal Democrats 258
Cohen Dean Simon Benjamin The Conservative Party Candidate (Elected) 3308
Cohen Melvin The Conservative Party Candidate (Elected) 3218
Darrer Diana Douglas Liberal Democrats 311
Harvey Charles Frazer Labour Party 1240
Lusher Peter Anthony Liberal Democrats 252
O'Halloran Sue Labour Party 1129
Sharma Parmodh Kumar Labour Party 1028
Thompstone Reuben Francis The Conservative Party Candidate (Elected) 3046
Ward Gillian Adele Green Party 357
Hale
Surname First Name Description Votes
Ambe Ernest Azenkeang Forlemu Labour Party 2166
Barker Rachel Megan Labour Party 2347
Batt Emile Thomas Green Party 420
Creighton James Malcolm Liberal Democrat 355
Goodman Michael Ronald Liberal Democrat 397
Gurung Lachhya Bahadur The Conservative Party Candidate (Elected) 3007
Jacobs Geoffrey Alan Liberal Democrat 306
Jajeh Laithe Benjamin The Conservative Party Candidate (Elected) 2999
Simberg Elliot Keith The Conservative Party Candidate (Elected) 3130
Velleman Liron Mark Labour Party 1976
Hendon
Surname First Name Description Votes
Beere David John Labour Party 1185
Brown Jenny Malca Labour Party 1217
Feszczur Henryk Piotr Liberal Democrat 252
Finn Anthony Harvey The Conservative Party Candidate (Elected) 3002
Fluss Rebecca Nizza The Conservative Party Candidate (Elected) 2892
Ioannidis Andreas Labour Party 1192
Krasniqi Klevis Liberal Democrat 163
Legarda Carmen M Green Party 316
Moleman Jason Martin Liberal Democrat 271
Shooter Mark Richard The Conservative Party Candidate (Elected) 2950
Zajaczkowska Malgorzata Duma Polska = Polish Pride 130
High Barnet
Surname First Name Description Votes
Balendra Ange Geeta Labour Party 2386
Cohen Simon Jeremy Liberal Democrats 577
Lemon Paul David Labour Party 2344
Longstaff  David The Conservative Party Candidate (Elected) 2764
Macdonald Duncan Colin Liberal Democrats 581
Michaels Sharmistha Liberal Democrats 481
Prentice Yvonne Wendy The Conservative Party Candidate (Elected) 2792
Rowland Ken Independent 471
Teare Robert Daniel Julian The Conservative Party Candidate (Elected) 2605
Trevethan Amy Morwenna Labour Party 2604
Wade Nathan John Green Party 328
Wicksteed Charles Edward Kell Green Party 425
Mill Hill
Surname First Name Description Votes
Barker Katherine Labour Party 1555
Barker Mike Labour Party 1431
Bokaei Golnar The Conservative Party Candidate (Elected) 2867
Duschinsky Valerie Linda The Conservative Party Candidate (Elected) 3009
Gurung Kamal Bahadur Labour Party 1307
Hart John Robert The Conservative Party Candidate (Elected) 2977
Logue Richard Joseph Liberal Democrat 1236
Lynch Michelle Green Party 301
Pickup Donna Joanne Liberal Democrat 1045
Quartey-Papafio Kwatelai Green Party 166 
 
Tichborne Roger Martin Liberal Democrat 1200
Oakleigh
Surname First Name Description Votes
Bailey Gabrielle Green Party 535
Edgar Elisabeth Ann Liberal Democrats 421
Hudson Angie Labour Party 1943
Mahony Nick Labour Party 1734
Morrissey Honora Mary Liberal Democrats 349
Probyn Paul Arthur Labour Party 1629
Rajput Sachin The Conservative Party Candidate (Elected) 2768
Smith  Lisa Marie Liberal Democrats 420
Smith Thomas Roger The Conservative Party Candidate (Elected) 2814
Sowerby Stephen Lawrence The Conservative Party Candidate (Elected) 2774
 
Totteridge
Surname First Name Description Votes
Brickwood Fiona Liberal Democrats 433
Camina Cameron Labour Party 1294
Cornelius  Alison Jane The Conservative Party Candidate (Elected) 2862
Cornelius Richard Alan The Conservative Party Candidate (Elected) 2800
Graterol-Montilla Nancy Carolina Labour Party 1197
Keech David Jeremy Liberal Democrats 322
Obedencio Raymundo Green Party lead candidate 236
Persad Rob Labour Party 1150
Stock Caroline The Conservative Party Candidate (Elected) 2810
Trup Jacob Green Party 362
Turner Janice Liberal Democrats 451
Underhill
Surname First Name Description Votes
Akindiji Lara The Conservative Party Candidate 1769
Bond Gaynor Leah The Conservative Party Candidate 1839
Brayne Jess Labour Party (Elected) 2556
Corney Victor Peter Edward Liberal Democrats 507
Edwards Paul Joseph Labour Party (Elected) 2635
Fitzgerald Gerard Edward Liberal Democrats 282
Guile Brigitte Clare Green Party 278
Laughton Dawn Green Party 467
Phillips Eunice Margaret Liberal Democrats 280
Roberts  Tim Labour Party (Elected) 2447
Romain Maximilian Harry The Conservative Party Candidate 1547
West Finchley
Surname First Name Description Votes
Burns David Hillel Green Party 394
Colmans John Green Party 418
Darrer Thomas Gerald Liberal Democrats 357
Finlay Ronald Adrian Liberal Democrats 318
Houston Ross Semple Labour Party (Elected) 2326
Jacobs Doron The Conservative Party Candidate 1518
McGuirk Kath Labour Party (Elected) 2279
Revilla Garcia Carolina Liberal Democrats 428
Rich Danny Labour Party (Elected) 2069
Shribman Amanda Helene Women's Equality Party 497
Smith Afshan The Conservative Party Candidate 1563
Tennakoon Ajantha Tharindra The Conservative Party Candidate 1424
West Hendon
Surname First Name Description Votes
Churchus Daniel Liberal Democrat 264
Don Saira The Conservative Party Candidate (Elected) 2196
Green Miriam Rivkah Green Party 299
Khalick Humayune Rasheed  Labour Party 2074
Langleben Adam Michael Labour Party 2014
Lees Michael John Liberal Democrat 238
Prager Alex The Conservative Party Candidate (Elected) 2155
Richman Helene Pines The Conservative Party Candidate (Elected) 2130
Slocombe Agnes Celestine Labour Party 2078
Watson David Andrew Liberal Democrat 184
 
Woodhouse
Surname First Name Description Votes
Burstein Diane Carole Green Party 541
Cooke Geof Labour Party (Elected) 2796
Higgins Mark Edward The Conservative Party Candidate 1547
Hutton Anne Cecilia Labour Party (Elected) 2915
Khan Karl UKIP 122
Landau Jonathan Liberal Democrats 366
Marlow James The Conservative Party Candidate 1514
Onyeche Nicola Chioma Green Party 354
Schneiderman Alan Labour Party (Elected) 2677
Shaer  Simon The Conservative Party Candidate 1499
Spensley Tanya Liberal Democrats 411
Vakili Dara Liberal Democrats 254
Vaswani Gardi Green Party 316

Rate this page